Yerden Isıtma Nedir?

İlk zamanlarda, eski binalar için yerden ısıtma sisteminin döşenmesinin zor olduğu bilinmektedir. Ancak günümüzde, zemin üzerine, ısı kaynağından gelen enerji döşenen borular ile yayılarak dağıtılmaktadır. Daha sonra borular üzeri, laminat, parke, seramik, taş ile döşenerek kapatılmaktadır.

Bu yöntem ile temiz bir görüntü oluşmakta ve daha sonraki aşamalarda, bir arıza meydana geldiğinde, tamir işlemleri daha kolay olmaktadır. Zemin altında yer alan borulardaki ısı enerjisi, zemine yayılacak, zemini ısıtarak, ortamın ısınmasını sağlayacaktır. Entes mühendislik firması olarak müşterilerimize yerden ısıtma sistemini iki şekilde sunuyoruz. Bunlardan birincisi sulu yerden ısıtma sistemi diğeri ise elektrikli yerden ısıtma sistemidir.

Yerden Isıtma
Yerden Isıtma

Yerden Isıtma Sisteminin Uygulanması

Yerden ısıtma sistemlerinin çeşitlerine göre uygulama şekilleri de farklı olmaktadır. Yerden ısıtma nedir? Nasıl uygulanır? Elektrikli yani kuru ısıtma sisteminin döşenmesi daha kolaydır ve daha az tadilat gerektirmektedir. Ancak sistemin kullanılacağı bölgeye göre enerji kaynağı fiyatları seçimlerin farklı yapılmasına neden olabilmektedir.

Yerden ısıtma sistemi uygulaması, enerji kaynağı olan elektrik tesisatından ya da kombi cihazından kablo ve borular, zemin üzerine belirli aralıklarla bağlantılı olarak döşenir. Sulu sistemlerde, kombinin ısıtmış olduğu su borularda dolaşarak tekrar kombiye dönmelidir. Sıcak suyun zemin altında dolaşırken boruları ısıtması ve borular üzerinden ısının zemine yayılması gerekiyor. Elektrikli sistemde de aynı yöntem kullanılmaktadır.

Borular, zemin altına eşit aralıklarla ve sağlam olarak yerleştirildikten sonra üzeri, zeminde kullanılacak olan seramik, parke, laminat gibi malzemelerle kapatılır. Kış aylarında, enerji kaynağı çalıştırıldığında, ortam sıcaklığının istenilen verimlilikte olduğu görülebilecektir.

Yerden Isıtmanın Kullanılabileceği Zeminler

Yerden ısıtma sistemleri için müşterilerimize iki zemin tipini öneriyoruz. Bunlar, taş ve seramik zeminlerdir. Bu iki zemini önermemizin nedeni ise taş ve seramiğin daha çabuk ısınması ve zeminden aldığı ısıyı mekan içerisinde hızlı dağıtmasıdır. Bu zemin türleri, hızlı ısınma özellikleri sayesinde, enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Zeminlerde kullanılacak olan ahşap, vinil, halı gibi çeşitli kaplamalar, ısı transferini taş kadar hızlı yapamayacağı için ısı verimliliği düşük olacaktır. Yerden ısıtma sistemini düşündüğünüzde, uzmanlarımızdan danışmanlık hizmeti alabilir ve eviniz ya da iş yeriniz için proje hazırlanmasını sağlayabilirsiniz.

Yerden Isıtmanın Avantajları

Isıtma sistemleri kurulumları yapılırken, artıları ve eksileri belirlenmeli, kullanım için en avantajlı olan seçenekler seçilmelidir.

Yerden ısıtma sisteminin birçok artısı vardır ve bunları avantajları olarak şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Evlerin koridor ve mutfakları seramik kaplı olduğu için zemin ısıtma sayesinde çocukların üşüme sorunu olmaz,
  • En az %10 – 15 oranında enerji tasarrufu sağlanır,
  • Odalarda, petekler olmayacağı için eşyalar daha rahat yerleştirilir,
  • Peteklerin oluşturduğu is ortadan kalkmış, is sorunu yaşanmamış olur,
  • Her yıl petek temizliği yapma zorunluğu ortadan kalkar,
  • Yerden ısıtma sistemlerinde, tesisat temizliğinin iki yılda bir yapılması yeterlidir,

Bu avantajlar sayılırken, hem odanın dekorunu istediğiniz gibi yapma hem de enerji tasarrufu sağlayarak daha iyi ısınma sağlama yapıldığı görülebilmektedir.

Sulu Yerden Isıtma

Yerden ısıtma nedir? Nasıl uygulanır? Bu işlemler için öncelikle, ısıtma sisteminin kurulacağı yerin keşfinin yapılması ve zemin yapısının belirlenmesi gerekiyor. Sulu yerden ısıtma, kalorifer petekleri yerine, zemine ısı borularının döşenmesi sistemi olarak açıklanabilir.

Petek sistemi kullanıldığında, enerji kaynağından peteklere giden borular, duvar diplerinden ya da duvara gömülü olarak döşenmektedir, peteklere ısının iletilebilmesi için 70 ile 90 derece arasında sıcak su kullanılmaktadır.

Yerden ısıtma sistemlerinde, döşeme altındaki boruların ısınabilmesi ve ısıyı yayabilmesi için 30 derece ile 50 derece arasında sıcak suyun olması yeterli olmaktadır. Sulu yerden ısıtma sistemlerinde, plastik boru türleri kullanıldığı için hem suyun dolaşımı hem de insan sağlığı açısından daha uygun olmaktadır.

Sulu yerden ısıtma sisteminde, düşük ısıdaki su dolaşımı sağlandığı için kullanılan enerji sarfiyatı az olacak ve tasarruflu ısınma sağlayacaktır

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *