• Oluklu Yerden Isıtma – Şapkes Nedir?

    Oluklu yerden ısıtma sistemi – şapkes, aynı geleneksel yerden ısıtma sistemlerinde olduğu gibi mekandaki ısı kayıplarını, zemin betonu içine yerleştirilen borularla ısı kaynağından aldığı enerjiyi zemin altına yayarak dağıtan, zemini dolayısı ile ortamı ısıtan bir ısıtma sistemidir.

    Laminant, parke ya da fayans gibi zemin döşeme elemanları kullanılmadan önce herhangi bir strafor kullanımına gerek olmaksızın, mevcut zemin şapı üzerine özel cihazlarla hassas ölçülü oluklar açılır. Bu oluk açma işlemi sırasında kullanılan cihazlardaki dahili endüstriyel elektrik süpürgesi sayesinde herhangi bir toz veya inşai atık oluşmaz.

    Sistemde gerekli ısınma 40°C ılık su ile sağlanmakta, her türden katı ya da sıvı yakıtlı ısıtma sistemi, güneş enerjisi sistemleri, ısı pompası gibi sistemler yerden ısıtma için gerekli olan enerji ihtiyacını karşılayabilmektedir. Yerden ısıtma sayesinde homojen bir ısı dağılımı sağlanır. Odalar arasında hemen hemen hiç ısı farkı olmaz. Klasik ısıtma sistemlerinde görülen tavanda ısı birikmesi bu sistem içim söz konusu değildir. Isı, zemin gibi bina yapı elemanlarında depolandığı için ısıl konfor ani ısı değişimlerinden çok fazla etkilenmez.

    Apartmanlarda veya mustakil evlerde uygun bir kablosuz bireysel oda kontrolune baglanmaya hazır yerden ısıtma sistemlerinin teslimatı ve montajı genellikle sadece bir gün içinde yapılır. Yerden ısıtma sisteminin bir başka avantajı da, ısıtma boruları doğrudan zemin kaplamasının altına yerleştirildiği için kullanımının daha rahat ve daha verimli olmasıdır. Bu sistem özelliği sayesinde zemin geleneksel sistemlere göre daha hızlı ısınır ve daha hassas kontrol edilebilir. Yerden ısıtma sisteminin montajından sonra zemin astarlanabilir ve karo, vinil veya halı zemin kaplaması doğrudan uygulanabilir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *